Z Pętelką po Zdrowie

1. Założenia projektu 

„Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie jako smakujesz aż się zepsujesz” – tak ponad 400 lat temu rozpoczął swoją najsłynniejszą fraszkę „Na zdrowie” ojciec polskiej literatury Jan Kochanowski. Mimo upływu lat te słowa są nadal aktualne. Zdrowie jest jedną z najważniejszych wartości w życiu. Działania które proponujemy w projekcie mają na celu poprawę zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego przedszkolaków i dzieci w młodszym wieku szkolnym. Projekt zrodził się potrzeby uświadomienia dzieciom i ich rodzicom tego, w jaki sposób należy dbać o zdrowie swoje oraz najbliższych. Projekt skupia się na trzech aspektach zdrowia: wpływie odżywiania na zdrowie, wpływie ruchu na zdrowie oraz higienie zdrowia psychicznego. 

Projekt jest zgodny z obowiązującą podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz z kierunkami realizacji polityki oświatowej 2022/2023: 

2. Wspomaganie wychowawczej roli rodziny przez właściwą organizację  i realizację zajęć edukacyjnych wychowanie do życia w rodzinie. Ochrona i wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. 

4. Doskonalenie kompetencji nauczycieli do pracy z uczniami przybyłymi z zagranicy,        w szczególności z Ukrainy, adekwatnie do zaistniałych potrzeb oraz kompetencji nauczycieli nowych przedmiotów wprowadzonych do podstawy programowej. 

9. Podnoszenie jakości kształcenia oraz dostępności i jakości wsparcia udzielanego dzieciom i uczniom w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych i integracyjnych. 

II. Cel główny:
Kształtowanie świadomości dzieci w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego. 

III. Cele szczegółowe: 

Uświadamianie wpływu zdrowej diety na organizm człowieka, Uświadamianie wpływu aktywności fizycznej na zdrowie, Kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród dzieci,
Utrwalanie nawyków związanych z higieną ciała i psychiki,
Rozwijanie umiejętności w zakresie nazywania emocji, radzenia sobie z trudnymi emocjami, lękami,
Wdrożenie metod wspomagających uważność,
Współdziałanie z organizacjami wspomagającymi zdrowie fizyczne i psychiczne dzieci,
Wzbogacenie warsztatu pracy nauczycieli o nowe pomysły na aktywności związane z szeroko pojętym zdrowiem.