Historia

   Początki placówki przedszkolnej w Koziegłowach sięgają 1919 r., kiedy to Rada Opiekuńcza Miasta Koziegłowy zorganizowała przedszkole w miasteczku. Mieściło się ono w prywatnym budynku na piętrze w jednej, dużej sali; nie posiadało żadnego placu zabaw. Rada Opiekuńcza zakupiła na potrzeby placówki ławki, które były jednak za duże i niewygodne dla małych dzieci.

   Do przedszkola zgłosiło się dużo dzieci, lecz ze względu na warunki lokalowe przyjęto tylko 68. Zajęcia trwały od godz. 7.30 do 12.30 potem dzieci wychodziły do domu na obiad i wracały o godz. 13.30, a opuszczały placówkę o godz. 16.00. Kierowniczką i wychowawczynią była wówczas Maria Cesarz.

   Pod koniec 1920 roku z amerykańskich darów - "Care" dzieci przedszkolne otrzymywały na śniadanie kubek mleka i bulkę. Znalazły się pieniądze na zakup 60 krzesełek i 10 stolików, tablicy, szaty na pomoce naukowe oraz umywalni. Pieniądze te pochodziły z przedstawień amatorskich, zabaw tanecznych oraz ze sprzedaży koszyczków, bombonierek wykonywanych przez dzieci. Z własnych funduszy kupowano węgiel, gdyż Rada Opiekuńcza na bieżąco opłacała tylko lokal, wychowawczynię i sprzątaczkę.

   W latach 1922-1928 przedszkole w Koziegłowach prowadziła Zofia Chwist. Złe warunki lokalowe spowodowały w 1928 roku likwidację placówki przedszkolnej w Koziegłowach. Po II wojnie światowej mieszkańcy Koziegłów zwrócili się z prośbą do pierwszej kierowniczki, Marii Cesarz,  o ponowne zorganizowanie przedszkola. Cesarz rozpoczęła organizowanie nowego przedszkola po dokładnym rozeznaniu się w sytuacji. 
Rodzice zakupili najpotrzebniejsze sprzęty: stoliki, krzesełka, ręczniki. Ks. proboszcz bezinteresownie oddal do dyspozycji przedszkola salę nad nieczynnym kościółkiem Św. Barbary. Przy kościele zorganizowano ogródek zabaw dziecięcych. Maria Cesarz, jako organizatorka placówki, z Kuratorium Okręgu Szkolnego w Katowicach otrzymała nominację na stanowisko kierowniczki przedszkola. Do przedszkola uczęszczało wówczas 60 dzieci i zajęcia trwały od godz. 8.00 do 15-tej, ponieważ nie było w placówce dożywiania. Po dwóch latach w kościółku zawalił się sufit i przedszkole zostało przeniesione do budynku liceum. Dzieciom przydzielono jedną salę i kuchnię, gdyż w tym czasie otrzymywały posiłek z funduszu inspektoratu Oświaty.

   W roku 1949 dzieci podzielono na dwie grupy, ponieważ przybyła nowa wychowawczyni. Niestety obydwie grupy przebywały w jednej sali. W 1950 r. liceum odebrało salę przedszkolu, wobec czego dzieci przeniesiono do budynku starej szkoły przy ul. Kościelnej. Tu była także jedna sala oraz kuchnia przerobiona z dawnej komórki. W pomieszczeniu było ciemno, wilgotno i zimno. W związku z tym kierowniczka kilkakrotnie zwracała się do władz miasta o znalezienie lepszego lokalu dla potrzeb przedszkolaków. Przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej wynajął lokal w prywatnym budynku przy ul. 3 Maja. Placówka przedszkolna mieściła się w tym lokalu do 1968 r.

  

   Za kierownictwa Danuty Dudek Inspektorat Oświaty w Myszkowie w 1966 r. rozpoczął remont budynku policealnego w Koziegłowach, przeznaczając go na placówkę przedszkolną w Koziegłowach. Dzięki wydatnej pomocy rodziców 15 listopada 1969 roku dzieci przeniosły się do nowego obiektu.

 

   Do roku 1981 w przedszkolu były 4 oddziały, którymi opiekowały się 4 nauczycielki. W 1982/83r w związku z duża ilością zgłoszeń do grupy "zerowej" utworzono dodatkowy oddział. Pociągnęło to za sobą przyjęcie dodatkowej nauczycielki przedszkola. Wydłużył się też czas pobytu dziecka w przedszkolu z 7 do 9 godzin dziennie.

   W 1990 r. po odejściu na emeryturę mgr D. Dudek dyrektorem została Maria Merta, a od 1992 r funkcję tę objęła mgr Ewa Walentek. Na podstawie zmian wprowadzonych przez ustawę z 7 września 1991 roku przedszkole otrzymało nazwę" Przedszkole Publiczne w Koziegłowach”. Organem prowadzącym placówkę jest Rada Miasta i Gminy w Koziegłowach. Przedszkole publiczne jest placówką oświatowo-wychowawczą, działającą jako jednostka budżetowa. W skład przedszkola w Koziegłowach od 01.09.2006 r weszła grupa zamiejscowa przy Szkole Filialnej w Starej Hucie oraz dodatkowy V oddział w przedszkolu w Koziegłowach.Mając na uwadze edukację wszystkich dzieci w naszej gminie zauważono potrzebę edukacji dzieci z deficytami rozwojowymi i w związku z tym uchwałą Rady Pedagogicznej z dnia 27.V.2007r. powstał w Starej Hucie Oddział Integracyjny. Zatrudniono specjalistów: psychologa, logopedę i terapeutę. Nastąpiła zmiana nazwy placówki na Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi z Siedzibą w Koziegłowach i Oddziałami zamiejscowymi w Starej Hucie. Od 01.09.2011 w przedszkolu realizowany był dwuletni projekt unijny "Nasze Przedszkole – Edukacja przedszkolna dla wszystkich dzieci Gminy Koziegłowy". W związku z tym wydłużono czas pracy przedszkola o 2 dodatkowe godziny, tj. od 16.00 do 18.00 w każdej z placówek. Od 01.09.2013 r otwarto 3 grupę integracyjną w oddziale zamiejscowym w Starej Hucie, zaś przedszkole w Koziegłowach jest czynne do godz. 17.00.

   Z nowym rokiem szkolnym 2013/2014 rozpoczęła się rewitalizacja Pałacu Biskupów w Koziegłowach na potrzeby przedszkola. Na czas remontu i rozbudowy przedszkole zajęło pomieszczenia w Zespole Szkół w Koziegłowach. Celem projektu „Rewitalizacja Pałacu Biskupów w Koziegłowach” jest wielofunkcyjne wykorzystywanie zdegradowanych obszarów Gminy i Miasta Koziegłowy na cele edukacyjne, turystyczne, rekreacyjne, społeczne i kulturalne, które w konsekwencji spowodują wykorzystanie potencjału tego obszaru oraz zminimalizuje zagrożenie wykluczeniem społecznym mieszkańców Gminy i Miasta Koziegłowy.

 

   W 2016 roku została zakończona rewitalizacja XVII-wiecznego Pałacu Biskupów w Koziegłowach. We wrześniu obiekt został oddany do użytku. Większość odbudowanego obiektu zajęło Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi w Koziegłowach. Zostały stworzone komfortowe warunki i nowoczesne rozwiązania do pracy przedszkola, takie jak: ogrzewanie wspomagane powietrznymi pompami ciepła, winda, wyposażenie kuchenne oraz umeblowanie sal dydaktycznych, łazienki przy salach. Część budynku przeznaczona została na cele muzealno-wystawiennicze - Izba Pamięci Ziemi Koziegłowskiej oraz salę konferencyjną. W zachowanej w stanie oryginalnym piwnicy będzie miało swą siedzibę Bractwo Rycerskie. Przeszklony taras stanowi integralną część budynku w którym znajduję się sala Kryształowa.  Teren obok Pałacu Biskupów został przeznaczony na przedszkolny plac zabaw.

      

 

    W lipcu 2017 r. rozpoczęła się modernizacja budynku Oddziałów Zamiejscowych w Starej Hucie. Na czas przebudowy przedszkole zmieniło swoją lokalizację i spędziło gościnnie dwa lata w Szkole Podstawowej w Koziegłówkach. Dzięki nowej architekturze wiekowy obiekt zmieni się nie do poznania. Projekt „Zapewnienie edukacji przedszkolnej na najwyższym poziomie poprzez podniesienie jakości bazy dydaktycznej w przedszkolu w Koziegłowach i w oddziałach pozamiejscowych przedszkola w Koziegłowach zlokalizowanych w miejscowości Stara Huta” obejmował rozbudowę oraz termomodernizację obiektu, co umożliwi utworzenie w nim nowych grup przedszkolnych dla dzieci w wieku 3 i 4 lat. Dzięki dobudowie piętra, placówka zyskała dodatkową przestronną salę oraz gabinety specjalistyczne do pracy indywidualnej z dziećmi.  Przedszkole  zyskło nowe wyposażenie oraz nowoczesny plac zabaw. Modernizacja budynku przedszkola w Starej Hucie została ukończona w  2019 r. Placówka spełnia wszelkie standardy bezpieczeństwa, jest miejscem przyjaznym dla dzieci, sprzyjającym rozwijaniu ich zdolności i zainteresowań.