Zimowe ćwiczenia logopedyczne

W naszym przedszkolu ćwiczenia logopedyczne, bez względu na to, z jakimi problemami boryka się dziecko, zawsze odbywają się w formie zabawy. Jest to zdecydowanie bardziej atrakcyjna forma pracy, dzieci wówczas chętniej i z większym zaangażowaniem wykonują proponowane im zadania. Również w okresie zimowym pomysłów na zajęcia było co niemiara. Wystarczyło wybrać te aktywności i pomoce, które najbardziej podobają się dzieciom i zmodyfikować je na potrzeby terapii logopedycznej. W ten sposób udalo się połączyć przyjemne z pożytecznym. Dzieci ćwiczyły buzie i języki z sympatycznym bałwankiem, przenosiły różne drobne elementy za pomocą słomki lub rozdmuchiwały je, robiąc wokół mnóstwo bałaganu, odgadywały "zimowe" zagadki, a także grały w memory, poszerzając zasób słownictwa czynnego i biernego oraz utrwalając materiał wyrazowo-obrazkowy. Z zapałem wykonywały te i inne ćwiczenia, udowadniając, że wbrew temu, co słyszymy w pewnej piosence, zima wcale nie jest taka zła.