Piątkowe zabawy - celebrujemy Święto zabawki

19.06.2020r NAUCZYCIEL TERAPEUTA - PATRYCJA KOSĘTKA

Niespodzianka dla starszych przedszkolaków

Rozgrzewka – zabawy na nudę w czasie koronawirusa

www.youtube.com/watch?v=ZvvewNwtu_c

CHMURKI/SERDUSZKA SYLABOWE - dziecko samodzielnie rysuje i wycina dowolne kształty, rodzic wówczas pisze czteroliterowy wyraz na każdym elemencie (lub dziecko, jeśli potrafi pisać), przecina na pół i gotowe! :) – można wcześniej spisać na osobnej kartce wszystkie wyrazy (może się to przydać podczas zabawy).

1. Karty mieszamy. Dziecko wybiera dowolną połówkę i stara się dopasować inną tak, aby powstał wyraz. Wyrazy mogą być też abstrakcyjne- będzie śmieszniej.

2. Jeżeli dziecko nie potrafi czytać, a rozpoznaje chociaż niektóre litery,  możemy poprosić o  znalezienie połówki z daną literą lub jak najwięcej połówek z daną literą, (potem dziecko może je policzyć jako dodatkowe ćwiczenie).

3. Jeśli rodzic wie jakie wyrazy można utworzyć z połówek (tu przydadzą się wcześniej spisane wyrazy) może prosić dziecko o ułożenie konkretnego wyrazu (jeśli dziecko potrafi czytać).

4. Jeżeli np. serduszka są w różnych kolorach, można urozmaicić zabawę prosząc o połączenie ze sobą połówek z tego samego koloru lub różnych kolorów tworząc poprawny lub abstrakcyjny wyraz.

5. Teraz zamiana! Wszystkie powyższe ćwiczenia dziecko może kierować do rodzica. Rodzic co jakiś czas celowo może popełniać błędy aby sprawdzić czy dziecko jest uważne. - W bardziej zaawansowanej wersji wszystkie warianty zabawy można wykonać na czas. Im więcej osób się bawi tym ciekawiej! - Zabawę oczywiście można modyfikować według potrzeb. Pomysł zaczerpnięty ze strony internetowej- przedszkole z Katowic.